in

Sfânta Cruce – Altarul iubirii lui Dumnezeu, cateheză parohiile Rotărești și Bascov

(Publicat în: 4 aprilie 2019)

Semn al „Fiului Omului“, crucea este desigur și semn al creștinului. Ea descoperind iubirea lui Hristos trebuie să reveleze și iubirea noastră ca chemare și răspuns. Este semnul schimbului de iubire între Dumnezeu și noi. Hristos nu se rușinează de crucea Sa, pentru că ne-a mântuit prin ea, ne-a iertat păcatele, ne-a arătat astfel cea mai înaltă iubire a Sa față de noi, dar prin aceasta ne-a și câștigat-o pe a noastră. De aceea în Sfintele Evanghelii, se vorbește deopotrivă de „Crucea lui Iisus“ și de crucea celui ce-L urmează pe Iisus.

Preoții slujitori Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești și Tudor Răzvan de la parohia Bascov din Protoieria Pitești, au fost prezenți la Grădinița cu program normal din Bascov, unde au vorbit celor mici despre Sfânta Cruce – semn al rugăciunii și al biruinței.

Copiii au spus rugăciuni iar, la final, au primit iconițe și dulciuri.

Masă caldă pentru copii din familii nevoiașe – parohia Prundu III, protoieria Pitești

Ajutor la domiciliu, parohia Sfinții Împărați, municipiul Curtea de Argeș