in

Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României – cateheză la parohia Sfântul Apostol Andrei, Papucești II, municipiul Pitești

(Publicat în: 30 noiembrie 2018)

Biroul de Catehizare și Acrtivități cu Tineretul al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat în biserica parohiei Sfântul Apostol Andrei – Papucești II din Pitești, o activitate catehetică, la care au participat elevi de la Școala Gimnazială Negru Vodă nr 12 din Trivale, coordonați de doamna Argeșeanu Elena, profesor de Religie.

Preoții slujitori Costache Ionel, Dumitrescu Doru și Vețeanu Alin Codruț au vorbit copiilor despre Sfântul Apostol Andrei, care, din binecuvântarea lui Dumnezeu, a adus vestea cea bună a învățăturii Mântuitorului în părțile noastre, fiind astfel un popor care s-a născut creștin.

În finalul catehezei, s-a vorbit și despre marea sărbătoarea a românilor: 100 de ani de la Marea Unire.

Masa bucuriei pentru cei nevoiași, parohia Prundu III, protoieria Pitești

ZIUA MONDIALĂ A BIBLIEI, sărbătorită la Liceul Tehnologic Regele Mihai I din Curtea de Argeș