in

Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României – cateheză parohia Bătușari, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 1 decembrie 2019)

Sfântul Andrei ne arată cât de simpă şi în acelaşi timp cât de puternică este chemarea lui Hristos, dar şi cât de prompt este răspunsul la această chemare sfântă. Sfântul Andrei urmează pe Hristos fără condiţii şi fără întârziere, fără calcul şi fără dorinţa de câştig, ci doar pentru că a simţit în chemarea lui Iisus Însuşi cuvântul Vieţi.

Părintele slujitor Ungurenuș Florin de la parohia Bătușari din municipiul Curtea de Argeș, a fost prezent în mijlocul copiilor de la Centrul Marina, unde a rostit un cuvânt catehetic legat de viața și activitatea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României.

La finalul activității, copiii au primit fructe și dulciuri.

Activitate educativă la Liceul Victor Slăvescu din Rucăr

Ajutor la domiciliu, parohia Cocu Deal, protoieria Pitești