in

Sfântul Apostol Andrei – Ocrotitorul României, cateheză parohia Sfântul Apostol Andrei, municipiul Pitești

(Publicat în: 1 decembrie 2018)

Este un mare dar pe care Dumnezeu l-a randuit pentru noi, ca Sfantul Andrei sa fie parintele crestinismului romanesc, incepatorul increstinarii poporului nostru. Prezenta sa in tinuturile noastre ne descopera ca suntem un popor cu o credinta de origine apostolica. Sfantul Andrei mai este cunoscut si sub numele de Apostolul Romanilor, datorita propovaduirii Evangheliei in tara noastra – Scitia Mica – teritoriul Dobrogei de azi. El a predicat Evanghelia mai intai la Ierusalim, apoi in Iudeea, in Galileea, in Samaria, in Asia Mica (Turcia de azi), in Scitia Mica (Dobrogea de azi), in Scitia Mare (teritoriul Ucrainei de azi) si apoi in Grecia si a murit martir in orasul Patras. Sunt multe marturiile despre prezenta Sfantului Andrei la noi. Primul roman care a vorbit despre lucrarea sa misionara la noi a fost Sfantul Mitropolit Dosoftei in lucrarea „Viata si petrecerea sfintilor”.

Părintele slujitor Mihail Dragoș de la parohia Sfântul Apostol Andrei – Tudor Vladimirescu din Pitești, a rostit un cuvânt catehetic elevilor, coordonați de profesorii de Religie: Fleancu Monica și Nițu Eusebiu, de la Școala Gimnazială Tudor Vladimirescu, despre viața și activitatea Sfântului Apostol Andrei.

 

Ajutor la domiciliu, parohiile Bascov și Rotărești, protoieria Pitești

Bucuria de a dărui, parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș