in

Sfântul Dimitrie – Mucenicul lui Hristos, cateheză parohia Găvana III din Pitești

(Publicat în: 30 octombrie 2018)

Sectorul Învățământ, prin Biroul de Cateheza și Activități cu Tineretul din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, a organizat o cateheza la parohia Găvana III din protoieria Pitești ,cu prilejul sărbătoririi hramului de toamna al bisericii , praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir .

La această activitate au participat elevi din clasa a V a , ai Școlii Gimnaziale ,,Matei Basarab” din parohie , conduși de doamna profesor de religie ,Jeni Popa. Preotul slujitor Alexandru Dumitrescu, coordonatorul Biroului de Cateheza și Activități cu Tineretul din protoieria Pitești, a susținut cateheza despre Sfântul Dimitrie , indemnandu-i totodată pe tineri sa se aplece asupra acestor modele care ne sunt sfinții lui Dumnezeu , pe care îi pot îndrăgi ,cerceta și iubi , căci sfinții lui Dumnezeu nu pot face decât binele.

FESTIVALUL TOAMNEI – ediția I, la Școala Băiculești

Sinaxar 31 octombrie 2018