in

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, pildă de slujire și jertfelnicie, cateheză la parohia Rucărul de Sus, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 29 octombrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social Filantropic și de Misiune și Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, a organizat o activitate social-filantropică și catehetică la parohia Rucărul de Sus, Protoieria Câmpulung Muscel, cu prilejul hramului ,,Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir”.

Preotul slujitor Liviu Petre Andrei, a invitat la Sfânta Biserică elevi de la Școala Nae A. Ghica din Rucăr, însoțiți de dl. prof. de Religie Doru Avram și a susținut cateheza cu tema ,,Sfântul Dimitrie – pildă de slujire și jertfelnicie”.

Biserica parohiei Rucărul de Sus, „s-a ridicat  din temelie cu toată cheltuiala dum(nea)lui jupan Gheorghe Necola Smerna”, zet (ginerele) clucerului Apostol din Câmpulung,  ,, la anul 1780, Aprilie 23”, după inscripţia care se află deasupra uşii de la intrare,  în timpul lui Alexandru Ipsilanti (1774-1782) şi al mitropolitului Grigore, după cum menționează alte documente. Din 1902, acest locaș de cult a fost închis până în anul  2011, când, prin binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Calinic, a fost redată cultului

Masa bucuriei, Parohia Valea Mare, orașul Ștefănești

Cateheză şi rugăciune de mulţumire la parohia Priboienii de Jos protoieria Topoloveni