in

Sfântul Mare Mucenic Haralambie prăznuit la parohia Mavrodolu din Pitești

(Publicat în: 10 februarie 2020)

Credincioșii parohiei Mavrodolu l-au sărbătorit astăzi pe Sfântul Mare Mucenic Haralambie, protectorul Bisericii Vechi. Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, a oficiat Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

După obicei, a fost săvîrșită slujba parastasului atât pentru Ioan Mavrodolu, ctitorul vechii biserici, cât și pentru slujitorii care au slujit în timp la acest Sfânt Altar din municipiul Pitești.

Chiriarhul Eparhiei a amintit în cuvântul rostit de semnificaţia acestei sărbători, precum şi de evlavia credincioşilor care participă de fiecare dată la slujbele oficiate în această biserică.

Ierarhul Argeșean a primit din partea parohiei Mavrodolu o icoană cu chipul Mântuitorului Iisus Hristos.

Sfântul lăcaș de la Mavrodolu a fost construit în anul 1752 din lemn. Mai tîrziu Ioan Mavrodolu a fost cel care a înălțat biserica de zid între anii 1815-1818. Aceasta a fost refăcută în 1849, după ce a fost distrusă de focul ce a pustiit întreg orașul Pitești, apoi din nou renovată, între anii 1867-1868.

Genealogia lacrimilor

Sinaxar 11 februarie 2020