in

Sfinții Apostoli Petru și Pavel – cateheză la parohia Vișoi din Protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 29 iunie 2019)

Aşa au fost Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel dincolo de predica lor, necesară pentru vremea aceea, pentru că oamenii nu auziseră încă de Hristos, sau ştiau foarte puţine lucruri despre El. Ceea ce a cucerit lumea însă a fost, mai cu seamă, exemplul lor. A fost viaţa lor, încununată în cele din urmă cu cununa muceniciei. Şi unul, şi celălalt au arătat că atât de mult îl iubesc pe Dumnezeu, aşa de mult s-au lăsat pătrunşi de învăţătura lui Hristos, încât şi-au dat viaţa pentru El.

Preoții slujitori Florea Ionuț Cătălin și Ganea Andrei de la parohia Vișoi din municipiul Câmpulung Muscel, au rostit un cuvânt catehetic despre Sfinții Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii sfântului locaș de rugăciune, iar în finalul activității au oferit copiilor, dulciuri, fructe și iconițe.

Masa bucuriei pentru cei fără adăpost, parohia Prundu III, protoieria Pitești

SATUL ROMÂNESC, ÎN CUGET ȘI-N SIMȚIRI, activitate educativă la Valea Danului