in

Sfinții Împărați, apărători ai Creștinismului, cateheză parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 28 mai 2019)

Fericitul Augustin spunea într-una din scrierile sale că în rugăciune stăm de vorbă cu Dumnezeu, iar în Sfânta Scriptură Dumnezeu grăiește către noi. Așadar, „Grăiește, Doamne, că robul Tău ascultă!”, deoarece cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător și pătrunde până la despărțitura dintre suflet și duh.

În parohia Lăzărești s-a desfășurat o activitate catehetică. Preotul coslujitor Geantă Horațiu Ioan le-a vorbit enoriașilor prezenți în Sfânta Biserică despre marele merit al Sfinților Împărați Constantin și Elena în răspândirea credinței creștine. Sfinților Împărați le arătăm cinstire prin rugăciuni și cântări închinate lor, dar mai ales prin cultivarea dragostei față de biserică și de semeni, virtuți ce au înflorit ca niște crini binemirositori în pământul inimii lor.

Protoieria Mioveni – Campionii Bucuriei Sociale, mai 2019

Alegerea lui Alison – proiecție film pentru elevii Seminarului Teologic din Curtea de Argeș