in

Sfinții – prietenii lui Dumnezeu, cateheză la parohia Găvana III din Pitești

(Publicat în: 30 octombrie 2019)

Sfinții sunt prietenii și casnicii lui Dumnezeu, cum ii numește Scriptura, dar și prietenii noștri din Cer, pe care îi pomenim , fiindu-ne rugători, ajutători in necazuri și modele de urmat.

La parohia Găvana III, prin Sectorul Învățământ și Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului s-a desfășurat o cateheza cu tinerii clasei a VII -a  A , de la Scoala Gimnazială Matei Basarab din Pitești, coordonați de dl profesor Olteanu Cătălin .

Preotul slujitor Alexandru Dumitrescu a evidențiat viața Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir, credinta lui puternica in Domnul nostru Iisus Hristos și mărturisirea vie , pe care el a dat-o în împlinirea cuvântului Evangheliei :,, Oricine va marturisi pentru Mine înaintea oamenilor,marturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu ,Care este în ceruri.”( Matei 10, 32).

La finalul activitatii ,tineri au rostit rugăciuni , au primit iconițe și Acatistul Sf Mare Mucenic Dimitrie și au fost miruiți.

 

Dăruind vei dobândi, mănăstirea Glavacioc

Ajutor la domiciliu, parohia Sfinții Împărați din protoieria Curtea de Argeș