in

Sfințire de troiță în parohia Florica, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 19 septembrie 2019)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, la Parohia Florica din orasul Ștefănești, județul Argeș, s-a sfințit cea de-a patra troiță ridicată în Anul Centenarului Marii Uniri și finalizată în Anul Omagial al Satului Românesc.

Preoți și credincioși au plecat în procesiune cântându-se troparul Sfintei Cruci și inălțând rugăciuni la troițele ridicate anul trecut. După slujba de sfințire a troiței, au fost pomeniți la slujba parastasului Martirii, Eroii și Făuritorii Marii Uniri, mulțumind apoi lui Dumnezeu pentru darurile și binecuvântarile revărsate peste neamul românesc de-a llungul timpului.

Au fost aduse mulțumiri și enoriașilor care au ajutat la împlinirea acestui gând, ca, în satul românesc, întâlirea cu divinul să fie posibilă prin înălțarea de troițe care să facă simțită prezența lui Dumnezeu în noi, cu noi și între noi.

Masa bucuriei – parohia Glavacioc, protoieria Costești

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2019