in

Simpozion dedicat clericilor români din Războiul de Întregire la Mănăstirea Nămăiești

(Publicat în: 25 noiembrie 2019)

Cu binecuvântarea și în prezența Părintelui Arhiepiscop Calinic, la Mănăstirea Nămăieşti din judeţul Argeş, a avut loc simpozionul „Centenar. Clerici români în Războiul de Întregire 1916-1919”. Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, Primăria Valea Mare Pravăţ şi Centrul de cercetări istorice „Preotul Gheorghe I. Contenescu”.

Au fost susţinute trei sesiuni ştiinţifice, cu titlurile: „Centenar. Clerici români în Războiul de Întregire 1916-1919”; „Liberali musceleni. Familia Alimănişteanu”; „Rezistenţa armată anticomunistă musceleană înfiinţată şi condusă de lt.-col. Gheor­ghe Arsenescu”. Ziua s-a încheiat cu o sesiune de întrebări şi răspunsuri şi concluziile simpozionului.

În cea de-a doua zi au fost organizate patru excursii având ca destinaţie: Conacul Dumitru Alimănişteanu şi capela familiei Alimănişteanu din Bilceşti, judeţul Argeş; Monumentul Eroilor, biserica nouă, mormântul familiilor Arsenescu şi Buduluca din Stoeneşti, judeţul Argeş; Mausoleul de la Mateiaş, judeţul Argeş, respectiv Complexul monumental „Zidul Roşu” din Valea Mare Pravăţ, judeţul Argeş.

 

„Suferinţa” lui Dumnezeu

Rugăciune și cateheză la parohia Rotărești, protoieria Pitești