in

Simpozion dedicat clericilor români din Războiul de Întregire

(Publicat în: 19 noiembrie 2019)

În perioada 21-22 noiembrie, la Mănăstirea Nămăieşti din judeţul Argeş, va avea loc simpozionul „Centenar. Clerici români în Războiul de Întregire 1916-1919”. Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, Primăria Valea Mare Pravăţ şi Centrul de cercetări istorice „Preotul Gheorghe I. Contenescu”.

În prima zi vor fi susţinute trei sesiuni ştiinţifice, cu titlurile: „Centenar. Clerici români în Războiul de Întregire 1916-1919”; „Liberali musceleni. Familia Alimănişteanu”; „Rezistenţa armată anticomunistă musceleană înfiinţată şi condusă de lt.-col. Gheor­ghe Arsenescu”. Ziua se va încheia cu o sesiune de întrebări şi răspunsuri şi concluziile simpozionului.

În cea de-a doua zi vor fi organizate patru excursii având ca destinaţie: Conacul Dumitru Alimănişteanu şi capela familiei Alimănişteanu din Bilceşti, judeţul Argeş; Monumentul Eroilor, biserica nouă, mormântul familiilor Arsenescu şi Buduluca din Stoeneşti, judeţul Argeş; Mausoleul de la Mateiaş, judeţul Argeş, respectiv Complexul monumental „Zidul Roşu” din Valea Mare Pravăţ, judeţul Argeş.

 

Aiureala nemângâierilor

Sinaxar 20 noiembrie 2019