Simpozion la Seminarul Teologic Iustin Patriarhul din Câmpulung Muscel

(Publicat în: 3 iunie 2015)

În conformitate cu hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, conform căreia anul 2015 a fost declarat Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a organizat astăzi la Seminarul Teologic Iustin Patriarhul din municipiul Câmpulung Muscel un simpozion în care au fost dezbătute cele două teme.

Au fost ținute comunicări despre viața și opera marelui părinte al Bisericii de către elevii: Petrescu Ionuț și Meltei Silviu, iar părintele profesor Oprescu Daniel a vorbit celor prezenți despre cercetările occidentale referitoare la învățătura Sfântului Ioan Gură de Aur.

Activități catehetice în protoierii

Sinaxar 4 iunie