in

Simpozionul Internațional Experimentul Pitești: Reeducarea prin tortură

Eparhia Argeșului și Muscelului în parteneriat cu Fundația Culturală Memoria – filiala Argeș, AFDPR, Muzeul Județean Argeș și Primăria Pitești, organizează, în această perioadă, Simpozionul Internațional Experimentul Pitești: Reeducarea prin tortură, ediția a XVIII-a.

În cadrul evenimentului, s-a vizitat și Memorialul Închisoarea Pitești, aflat în fosta închisoare, unde s-a săvârșit o slujbă de pomenire a victimelor detenției politice, din perioada comunistă.

Prin dezbaterile care vor avea loc, simpozionul din acest an îşi propune să-i prezinte opiniei publice din ţară şi de peste hotare atât aspecte privind criminalul experiment de REEDUCARE PRIN TORTURĂ, ce s-a întâmplat cu supravieţuitorii şi familiile lor după acest experiment, cât şi aspecte privind torționarii, închisori și lagăre muncă forțată din perioada dictaturii din România.

 

Pelerinajul bucuriei. Parohia Pielcani, Protoieria Pitești

Masa bucuriei, parohia Maica Precista din municipiul Pitești