in

Simpozionul Sfântul Antim Ivireanul – promotor de cultură românească la Seminarul Teologic din Câmpulung Muscel

La îndemnul și cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, Eparhia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a organizat la Seminarul Teologic Ortodox ,,Iustin Patriarhul" din municipiul Câmpulung Muscel simpozionul intitulat Sfântul Antim Ivireanul – promotor de cultură românească.

Invitat deosebit la acest simpozion a fost domnul conferențiar universitar doctor Claudiu Ion Neagoe, de la Universitatea din Pitești, Facultatea de Științe Socio-Umane, care le-a vorbit tinerilor seminariști despre activitatea Sfântului Antim desfășurată în Ungrovlahia sfârșitului de secol XVII și la începutul secolului XVIII, despre activitatea sa tipografică desfășurată la București, Snagov, Râmnic și Târgoviște, despre importanța lucrărilor scrise sau îngrijite de acesta în introducerea limbii literare române în cult, despre sfârșitul martiric al vieții sale, la final răspunzând întrebărilor venite din partea celor prezenți.
Părintele profesor Daniel Oprescu le-a vorbit seminariștilor despre lucrarea sfântului Antim intitulată ,,Capete de poruncă la toată ceata bisericească" – 1714 – Târgoviște, din care a lecturat acestora îndatoririle de căpetenie pentru preoți, pe care le Sfântul Antim le adresa în vremea sa preoților pe care-i păstorea în calitate de mitropolit al Ungrovlahiei.
Părintele director a adus mulțumiri domnului profesor Neagoe pentru prezentarea deosebită, iar la final i-a îndemnat pe elevii seminariști să învețe din istorie exemplele bune de urmat și să transpună în viața lor râvna sfinților, între care Antim Ivireanul ocupă în memoria poporului nostru un loc deosebit.

Bătrâneți liniștite și binecuvântate, parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș

Când ne rugăm să fim ca îngerii, parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni