in

Sinaxa stareților din cuprinsul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei

(Publicat în: 12 mai 2016)

La Palatul Patriarhiei are loc astăzi, 12 mai 2016, Sinaxa stareţilor, stareţelor, egumenilor şi egumenelor din cuprinsul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei. Lucrările sinaxei sunt prezidate de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.
În deschiderea lucrărilor, Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a oficiat, în Catedrala Patriarhală, Slujba Sfintei Liturghii.

La sfânta slujbă au fost prezenți stareți, starețe, egumeni și egumene din Mitropolia Munteniei și Dobrogei.
La eveniment sunt prezenți și membrii Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Munteniei și Dobrogei, după cum urmează:
Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei
Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului,
Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei,
Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului,
Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos,
Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor,
Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului,
Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii și
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
Sinaxa a debutat cu o scurtă rugăciune, apoi Patriarhul României a deschis lucrările cu un cuvânt rostit celor prezenți în care a arătat că o mănăstire este misionară în măsura în care este duhovnicească.
„Misiunea monahului nu este bazată pe programe speciale misionare, pe fonduri financiare speciale, ci se face misiune prin însuşi felul de a vieţui. Modul în care monahii şi monahiile trăiesc în mănăstire determină misiunea lor. Uneori un sfat bun, o rugăciune pentru cel care nu ştie să se roage, ajutorarea cuiva care este deznădăjduit şi dezorientat este misiune, dar nu umblând în lume, ci în modul în care primim lumea în mănăstire. De aceea, formarea duhovnicească este un deodată un act care vizează mântuirea proprie prin pocăinţă, prin împărtăşirea cu sfintele taine, prin toată viaţa duhovnicească, dar şi prin modul în care mărturisim iubirea noastră faţă de Hristos”, a spus Preafericirea Sa.
În continuare,  Arhiepiscopul Tomisului a susținut referatul principal cu tema: Formarea duhovnicească şi culturală a vieţuitorilor din sfintele mănăstiri.

Minunea de a crește

Sinaxar 13 mai 2016