in

Slujbă arhierească la parohia Marina din municipiul Câmpulung Muscel

(Publicat în: 17 iulie 2019)

Astăzi, 17 iulie 2019, când Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfânta Mare Muceniță Marina, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic a oficiat Sfânta Liturghie în biserica parohiei Marina din municipiul Câmpulung Muscel, binecuvântând preoții slujitori și credincioșii prezenți la rugăciune.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa, a vorbit creștinilor despre viața mucenicească a Sfintei Marina, îndemnând ca și noi, la rândul nostru, să mărturisim pe Hristos, împlinind voia Sa cea sfântă de a iubi aproapele ca pe noi înșine.

A fost oficiată și slujba parastasului pentru ctitorii, binefăcătorii și slujitorii acestei sfinte biserici.

Festivalul Internațional: Nopțile de Poezie de la Curtea de Argeș, ediția a XXIII-a

Sinaxar 18 iulie 2019