in

Slujbă de comemorare a ctitorilor Colegiului Economic Maria Teiuleanu din Pitești

(Publicat în: 27 noiembrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a organizat o activitate de comemorare a ctitorilor Colegiului Economic Maria Teiuleanu din municipiul Pitești. Cu această ocazie, elevii și profesorii au dorit să își manifeste recunoștința față de cei care au ridicat această clădire, dar și pentru profesorii care au adormit întru nădejdea învierii. Copiii au participat la slujba de pomenire de la mormântul ctitorului, au organizat două expoziții una gastronomică, cu vânzare și o expoziție de machete dedicate francofoniei și relațiilor de limba și cultură dintre Franța și România.

Părintele slujitor Dumitrescu Horia de la parohia Mavrodolu, protoieria Pitești, a oficiat slujba de pomenire și a rostit un cuvânt de învățătură.

Dăruind vei dobândi, parohia Sfântul Apostol Andrei – Tudor Vladimirescu, protoieria Pitești

CONCURSUL JUDEŢEAN LITERATURĂ, ARTE PLASTICE, MUZICĂ ” DIN JERTFĂ S-A FĂCUT UNIREA ” – Seminarul Teologic din Curtea de Argeș