Slujbă de hram la parohia Mavrodolu

      Marți, 10 februarie, Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfântul Mare Mucenic Haralambie, protectorul Bisericii Mavrodolu.
Sfântul lăcaș a fost construit inițial din lemn, în anul 1752, Ioan Mavrodolu fiind cel care înalță biserica de zid între anii 1815-1818. A fost refăcută în 1849, după ce a fost distrusă de focul ce a pustiit întreg orașul, apoi din nou renovată, între anii 1867-1868. Biserica Mavrodolu, fără a etala vestigii istorice sau elemente arhitecturale ieșite din comun, reprezintă o oază de căldură și apropiere de cele sfinte.

Credincioșii piteșteni, iubitori de Biserică și de Sfinții lui Dumnezeu, sunt așteptați să participe la Sfânta Liturghie, precum și la slujba de parastas pentru ctitorii și slujitorii sfintei biserici, dar și la agapa frățească, oferită cu acest prilej de preoții slujitori: Horia Dumitrescu – preot paroh și Sturzeanu Victor – preot coslujitor, ajutați de Consiliul Parohial și alți creștini.
Sfinte Mucenice Haralambie, roagă-te pentru sufletele noastre și ne dăruiește liniște și sfântă pace!

Slujba Vecerniei la parohia cu hramul Sfântul Mare Mucenic Haralambie

Sinaxar 10 februarie