in

Slujbă de înmormântare a părintelui Marius Popescu de la parohia Maica Precista

(Publicat în: 28 decembrie 2018)

Biserica parohiei Maica Precista din municipiul Pitești, a devenit astăzi neîncăpătoare pentru credincioșii care au venit să participe la slujba de înmormântare a preotului Marius Popescu.

Părintele Arhiepiscop Calinic dimpreună cu un sobor de preoți a oficiat slujba de prohodire a adormitului întru Domnul, preot Marius Popescu, cel care a slujit la această parohie începând cu anul 1994.

S-a născut pe data de 2 iulie 1968 în localitatea Trivalea Moșteni, județul Teleorman. În perioada 1982-1986 a urmat cursurile Liceului Industrial nr. 3 din Pitești, iar în anul 1993 este licențiat în Teologie la Facultatea de la Sibiu. În anul 1998 se înscrie la cursurile de doctorat în Teologie la Universitatea Babeș Bolyai din Cluj. În anul 1994 se căsătorește cu Receanu Mădălina Anca, după care este hirotonit preot, funcționând o perioadă ca preot spiritual la Seminarul Teologic din Pitești, după care a fost transferat la parohia Maica Precista.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace!

 

Daruri pentru comunități defavorizate, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Sinaxar 29 decembrie 2018