in

Slujbă de pomenire a Eroilor Revoluției din decembrie 1989, la Catedrala Arhiepiscopală

(Publicat în: 22 decembrie 2017)

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, eroii care şi-au dat viaţa pentru libertatea şi demnitatea poporului român în Revoluţia din Decembrie 1989, au fost pomeniţi astăzi în cadrul slujbelor oficiate în toate parohiile argeșene. În Catedrala Arhiepiscopală din municipiul Curtea de Argeș, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, slujba de pomenire a eroilor Revoluției din 1989 a fost oficiată de părintele protosinghel Caliopie Ichim – Consilier Eparhial, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Potrivit statisticilor IRRD, Revoluția din 1989 a avut în total 1.166 de victime în orașele declarate martir: Alba Iulia, Arad, Brașov, Brăila, București, Buzău, Caransebeș, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Cugir, Hunedoara, Lugoj, Reșița, Sibiu, Târgoviște, Târgu Mureș, Timișoara.
 

Moș Crăciun în mijlocul creștinilor surzi din Pitești

Sinaxar 23 decembrie 2017