in

Slujbă de pomenire de Ziua Deținuților Politici Anticomuniști la Penitenciarul Pitești

În anul 2011, ziua de 9 martie a fost declarată oficial Ziua Deţinuţilor Politici Anticomunişti din perioada 1944-1989. Conform Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului în România, în timpul regimului comunist, în ţară au existat 44 de penitenciare principale şi 72 de lagăre de muncă forţată destinate deţinuţilor politici în care au pătimit peste 3 milioane de români, dintre care 800.000 de oameni au murit.

Cu această ocazie, la Paraclisul din incinta fostei inchisori din Pitesti si la monumentul ridicat in memoria detinutilor anticomunisti s-au savarsit slujbe de pomenire pentru cei care au murit in inchisori sau in coloniile de munca. Aceasta actiune a fost realizata cu sprijinul Memorialului Inchisoarea Pitesti si al Asociatiei Fostilor detinuti Politici din Romania, filiala Arges.

Darul bucuriei – parohia Olari, Protoieria Curtea de Argeș

Milostenia, cheia virtuților – mănăstirea Glavacioc