in

Slujbă de pomenire pentru cei din temnițele comuniste – parohia Găvana III, protoieria Pitești

Cu binecuvântarea și părinteasca purtare de grijă a Inaltpreasfintitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Sectorul Învățământ prin Biroul de Cateheza și Activități cu Tineretul al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului s-a savarsit in parohia Gavana III o slujba de pomenire pentru Valeriu Gafencu , cel numit de monahul Nicoale Steindhartd ,, Sfântul Închisorilor " din temnițele comuniste din România , de la a cărui trecere în Tara de peste Veac s- au împlinit 66 de ani.

La slujba parastasului noului mărturisitor au participat și elevi de la școala Matei Basarab din Pitești , coordonati de doamna profesor Ileana Silveanu. S-a rostit apoi un cuvânt de învățătură în care preotul slujitor Alexandru Dumitrescu a evidențiat viața și mucenicia din temnițele comuniste a lui Valeriu Gafencu , iar copiii, îmbrăcați în straie populare au citit poezii alcătuite în  aceasta cruntă perioada pentru România,  de Sfântul Închisorilor . In finalul acestei întâlniri elevii au interpretat imnul " Avem o Tara " , au fost miruiți și au primit dulciuri. 

Darul bucuriei – parohia Mărăcineni I, protoieria Mioveni

Daruri pentru copiii din cătunul Valea Hotarului – Dragoslavele