in

Slujbă de priveghere la hramul Catedralei Arhiepiscopale din Curtea de Argeș

(Publicat în: 14 august 2019)

În seara zilei de 14 august 2019, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș cu hramul Adormirea Maicii Domnului, a fost oficiată, slujba vecerniei, litia, acatistul și utrenia, de către părintele arhimandrit Caliopie Ichim – Starețul Mînăstirii Argeșului, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Credincioșii prezenți la rugăciune, s-au închinat la moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia care au fost aduse în procesiune din noua Catedrala Arhiepiscopală, pe esplanada ctitoriei Sfântului Neagoe Vodă Basarab.

Programul liturgic, de ziua hramului, va începe la ora șapte când se va face sfințirea apei, Taina Sfântului Maslu și Sfânta Liturghie, în Aghiasmatarul din fața Catedralei Arhiepiscopale.

În tot acest timp, pelerinii se vor închina la racla cu moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia și vor fi miruiți.

Puterea plantelor medicinale: Pelinul (Artemisia absinthium)

Sinaxar 15 august 2019