Slujbă de priveghere la Mănăstirea Negru Vodă

(Publicat în: 25 iulie 2015)

În seara zilei de 25 iulie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, s-a aflat în mijlocul viețuitorilor Mănăstirii Negru Vodă și a închinătorilor care au participat la slujba Vecerniei, Acatistului și Utreniei în cinstea Sfântului Ioanichie cel Nou de la Muscel.
Înaltpreasfinția Sa a sfințit icoana Sfântului Ioanichie cel nou de la Muscel și a oficiat slujba pentru ploaie, rostind rugăciunile Sfântului Calist, Patriarhul Constantinopolului, îndemnând credincioșii, în cuvântul de învățătură, să înalțe rugăciuni către Sfântul ocrotitor al Muscelului – Cuviosul Ioanichie, și către toți sfinții, pentru ploaie la bună vreme și dătătoare de viață.

Mâine, 26 iulie 2015, se va oficia Sfânta Liturghie Arhierească, în cinstea prăznuirii Sfântului Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel în Altarul de vară al Mănăstirii, pelerinii închinându-se în acest timp la racla cu sfintele moaște aflate în biserica mănăstirii.

Predică la Duminica a opta după Rusalii

Sinaxar 26 iulie