in

Slujba Parastasului pentru dascălii și elevii de la Școala Basarab I din municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 11 noiembrie 2019)

Profesorul îndeplinește o profesiune de o deosebită impor­tanță, aceea care asigură formarea și pregătirea personalității tinerelor generații și pregătirea lor profesională în cadrul instituțiilor de învățământ, strâns legate de viață, de activitatea socio-profesională, morală și cetățenească.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, în parteneriat cu Școala Basarab I din municipiul Curtea de Argeș și parohia Înălțarea Domnului, a organizat o slujbă de pomenire pentru profesorii, lucrătorii și elevii școlii.

Preoții slujitori Herișanu Ion Cosmin și Tache Marin, de la parohia Înălțarea Domnului a pomenit pe cei, care de-a lungul timpului au trudit pe altarul școlii, dar și pe elevii care au fost chemați la Domnul Dumnezeu.

Masa bucuriei, parohia Sfinții Împărați, protoieria Curtea de Argeș

Pelerinajul bucuriei. Parohia Pielcani, Protoieria Pitești