in

Slujba Vecerniei la Biserica Sfântul Nicolae Domnesc, cu prilejul prăznuirii Sfântului Ierarh Iachint de Vicina

(Publicat în: 27 octombrie 2018)

În seara zilei de 27 octombrie, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, a fost oficiată slujba Vecerniei și a Litiei Sfântului Ierarh Iachint de Vicina, ocrotitor al Bisericii Sfântul Nicolae Domnesc, de un sobor de preoți și diaconi.

În ziua hramului va fi oficiată Slujba Utreniei, Acatistul și Sfânta Liturghie.

Biserica Ortodoxă îl sărbătoreşte în fiecare an, la data de 28 octombrie, pe Sfântul Mitropolit Iachint de la Vicina. Acesta a fost canonizat la 26 septembrie 2009, alături de Neagoe Vodă Basarab şi Ioanichie cel Nou.

Activitățile privind tematica anului 2018 în Patriarhia Română au fost prezentate Sfântului Sinod în ședință solemnă

Sinaxar 28 octombrie 2018