in

Slujire Arhierească în Catedrala Arhiepiscopală din Cetatea Basarabilor

(Publicat în: 28 iulie 2019)

Credincioșii argeșeni și pelerinii din alte colțuri ale țării, iubitori ai Sfântuliței de la Argeș, au participat la Sfânta Liturghie în noua Catedrală Arhiepiscopală, oficiată de Părintele Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul argeșean a subliniat că această pericopă evanghelică ne descoperă faptul că Hristos iartă păcatele și îi dăruiește vindecare bolnavului, ținând seama de credința celor care aduc la El pe omul păcătos și bolnav. Mântuitorul cunoaște nu doar boala celui aflat în suferință, ci și credința celor care se roagă pentru vindecarea lui.

În încheiere a mulțumit creștinilor pentru dragostea față de Hristos și Biserica Sa, și i-a îndemnat să nu uite că Dumnezeu dăruiește vindecări atunci când alții se roagă pentru noi.

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, iulie 2019

Sinaxar 29 iulie 2019