in

Slujire Arhierească în Duminica a V-a după Rusalii în Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș

Credincioșii argeșeni prezenți astăzi în Catedrala Arhiepiscopală din municipiul Curtea de Argeș au avut marea bucurie de a participa la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul Eparhiei a tălmăcit Evanghelia citită în această duminică, insistând în mod deosebit pe mărturisirea demonilor care l-au recunoscut pe Mântuitorul Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu.
Fiind prezent astăzi în ctitoria Sfântului voievod Neagoe Basarab, Ierarhul Argeșean a amintit credincioșilor că la aniversarea celor 500 de ani de la sfințirea actualei Catedrale Arhiepiscopale se află la tipar o carte document în care sunt prezentate etapele restaurării acestui importantat edificiu în perioada 1875-1886.
Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date astăzi de Corul Catedralei Arhiepiscopale din Curtea de Argeș condus de maestrul dirijor Constantin Delcă.

Cartea Iosua

Sinaxar 10 iulie 2017