in

Slujire Arhierească în Duminica Sfintei Cruci în Catedrala Arhiepiscopală

(Publicat în: 31 martie 2019)

În Duminica Sfintei Cruci,  credincioșii argeșeni au participat cu bucurie la Sfânta Liturghie oficiată în noua Catedrală Arhiepiscopală din municipiul Curtea de Argeș. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Ierarhul Argeșean a adresat un cuvânt de învățătură creștinilor veniți într-un număr foarte mare, vorbindu-le despre semnificația duhovnicească  a semnului Sfintei Cruci , cât și despre îndemnul Mântuitorului de a ne purta crucea în fiecare zi prin credință, răbdare și iubire față de aproapele.

Noua catedrală din municipiul Curtea de Argeș are rol de necropolă regală şi arhiepiscopală fiind rezultatul parteneriatului încheiat în data de 10 mai 2009 între Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului şi Casa Regală a României.

 

 

Firea românului

Sinaxar 1 aprilie 2019