in

Slujire Arhierească în noua Catedrală Arhiepiscopală

(Publicat în: 20 octombrie 2019)

În Duminica a XXIII-a după Rusalii,  credincioșii argeșeni au participat cu bucurie la Sfânta Liturghie oficiată în noua Catedrală Arhiepiscopală din municipiul Curtea de Argeș. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Ierarhul Argeșean a adresat un cuvânt de învățătură creștinilor veniți într-un număr foarte mare, vorbindu-le despre semnificația duhovnicească  a pericopei evanghelice, subliniind faptul că avem datoria de a fi recunoscători pentru darurile lui Dumnezeu, pe de o parte, și de a fi mărturisitori al mesajului evanghelic, pe de altă parte.

Noua catedrală din municipiul Curtea de Argeș are rol de necropolă regală şi arhiepiscopală fiind rezultatul parteneriatului încheiat în data de 10 mai 2009 între Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului şi Casa Regală a României.

 

În braţele lui Dumnezeu

Sinaxar 21 octombrie 2019