in

Slujire Arhierească în Paraclisul Arhiepiscopal din Oești Pământeni

(Publicat în: 23 martie 2020)

În Duminica a treia din Postul Mare, Părintele Arhiepiscop Calinic a oficiat Sfânta Liturghie, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi, în Paraclisul cu hramurile Sfântul Grigorie Taumaturgul, Sfânta Teodora de la Sihla și Sfântul Pafnutie – Pârvu Zugravul din satul Oești-Pământeni, comuna Corbeni, județul Argeș.

Au fost rostite rugăciunile speciale pentru a cere ajutorul lui Dumnezeu ca să trecem cu bine de această pandemie și pentru ocrotirea Grădinii Maicii Domnului de boală și de suferință.

Părintele Arhiepiscop Calinic a subliniat în cuvântul de învățătură ideea de unitate și de umanitate în acest grele clipe prin care trece omenirea. Să ne purtăm crucea cu demnitate și cu nădejde sfântă în purtarea de grijă a lui Dumnezeu!

Noi măsuri privind slujbele și activitățile sociale bisericeşti

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a oferit echipamente și produse medicale Secției de Boli Infecțioase de la Pitești