in

Slujire Arhierească în parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 2 iunie 2019)

În Duminica a VI-a după praznicul Învierii, credincioșii parohiei argeșene Brătești, din protopopiatul Curtea de Argeș, au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură tâlcuind evanghelia din această duminică în care s-a vorbit despre minunea vindecării orbului din naștere. De asemenea, Chiriarhul Eparhiei a vorbit despre frumusețea satului Brătești și a evidențiat vrednicia locuitorilor din această comunitate.

Biserica cu hramul ,, Adormirea Maicii Domnului” a fost construită între anii 1998-2014 prin contribuția preotului Hețea David și enoriașilor din parohia Brătești. Din anul 2014, actualul preot paroh Ilie Marius a continuat lucrărările începute de înaintașul său. Chiriarhul Eparhiei a sfințit noul locaș de cult în luna noiembrie a anului 2015.

Reguli pentru o sănătate bună Regula nr. 6: Respirația și meditația

Sinaxar 3 iunie 2019