in

Slujire Arhierească la Mănăstirea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din Corbeni

(Publicat în: 12 august 2019)

În duminica a opta după Rusalii, credincioșii au făcut un popas duhovnicesc în biserica mănăstirii Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din Corbeni, unde au participat la Sfânta Liturghie, oficiată de Părintele Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Chiriarhul a rostit un cuvânt de învățătură, arătând că în Evanghelia de astăzi, Îl vedem pe Mântuitorul nostru săvârşind minunea înmulţirii celor cinci pâini şi doi peşti, prin care a potolit foamea mulţimilor flămânde, în loc pustiu. Această minune a fost o prevestire şi o pregătire a ucenicilor pentru darul cel negrăit al „Pâinii Care S-a pogorât din cer” (In. 6, 58), dar pe care Domnul îl va face tuturor la Cina cea de Taină. Acest dar dumnezeiesc este Sfânta Euharistie prin care Hristos, unindu-Se cu noi, ne hrăneşte şi ne desăvârşeşte viaţa cea nouă începută în Botez.

Puterea plantelor medicinale: Dragavei sau Ștevie creață (Rumex Crispus)

Sinaxar 12 august 2019