in

Slujire Arhierească la Mănăstirea Robaia

(Publicat în: 9 februarie 2020)

În Duminica Vameşului şi Fariseului, obştea monahală a mănăstirii argeșene Robaia a fost binecuvântată astăzi prin prezența Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului. Foarte mulți credincioși au participat cu această ocazie la Sfânta Liturghie oficiată de Iearhul Argeșean, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul rostit, Chiriarhul Eparhiei a vorbit despre evlavia credincioșilor care au ales să vină astăzi la rugăciune în vechea și frumoasa mănăstire Robaia, îndemnându-i pe aceștia să răspundă la dragostea nemărginită a lui Dumnezeu cu multă bunătate.

Mănăstirea Robaia este construită pe cursul pârâului Robaia, unul din afluenţii principali ai râului Vâlsan. Biserica datează din anul 1654 şi este ctitorită de Sava Şofarul din Muşăteşti şi soţia sa, Livera. Prin grija Înaltpreasfințitului Părinte Calinic și a personalului monahal , mănăstirea a trecut în ultimii 25 de ani printr-un amplu proces de renaştere administrativă şi duhovnicească.

Gelos pe Pavel Apostolul

Sinaxar 10 februarie 2020