in

Slujire Arhierească la Schitul Sfântul Pantelimon

(Publicat în: 21 iulie 2019)

În Duminica a cincea după Rusalii, monahiile de la Schitul Sfântul Mare Mucenic Pantelimon, de la cota 1000 – de pe Transfăgărășan, s-au bucurat de Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Chiriarhul Eparhiei a rostit un cuvânt de învățătură în care a spus că atunci când Bunul Dumnezeu ne inundă cu binecuvântările Sale cereşti, noi rareori privim în sus să-I mulţumim, dar când piatra necazurilor cade peste noi, atunci trebuie să înţelegem că Dumnezeu ne încearcă pentru a ne trezi din somnul păcatului, ca să privim mereu în sus, conştienţi că fără El nu putem face nimic.

Puterea plantelor medicinale: Urzica (Urtica dioica)

Sinaxar 22 iulie 2019