in

Solidari cu cei de lângă noi – Parohia Sfânta Cuvioasa Parascheva Protoieria Pitești

Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu şi de aproapele şi ia forma ajutorării materiale şi morale a semenilor aflaţi în nevoie. Mântuitorul, modelul desăvârşit al milosteniei, ne-a înştiinţat că la Judecata de apoi faptele îndurării trupeşti şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune socială, în care părintele slujitor Vișan Roberto Cristian, de la parohia Sfânta Cuvioasa Parascheva din municipiul Pitești, a dăruit îmbrăcăminte, încălțăminte, rechizite și alimente unei familii aflate în dificultate.

Ajutor la domiciliu, parohia Vărzaru, protoieria Pitești

Protoieria Câmpulung Muscel – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2015