in

Solidari cu cei nevoiași, parohia Turculești, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 19 mai 2020)

Dumnezeieştii Părinţi ne arată că fapta are trup şi suflet. Trupul faptelor bune este lucrarea lor, iar sufletul faptelor bune este scopul cu care le lucrăm. Deci, se cuvine să fim cu mare luare aminte la scopul cu care lucrăm faptele cele bune. Fapta bună făcută cu scop rău are temelie de umbră şi, pe lîngă faptul că pierdem osteneala săvîrşirii ei, ne facem vinovaţi de osîndă. Căci Dumnezeu, care vede cele ascunse ale inimii noastre nu ia aminte la cele ce facem, ci la scopul cu care lucrăm fapta bună.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a venit în ajutorul celor aflați în greutăți și lipsuri, prin darurile oferite de părintele slujitor Bologea Cosmin de la parohia Turculești, protoieria Topoloveni.

 

Ajutor la domiciliu, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena din municipiul Curtea de Argeș

Masa bucuriei, parohia Găvana I, protoieria Pitești