in ,

Spectacol dedicat Centenarului Marii Uniri la Scoala Matei Basarab , parohia Gavana III

(Publicat în: 9 iulie 2018)

Cu binecuvantarea si purtarea de grija a Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Calinic , Sectorul Inavatamant prin Biroul de Cateheza si Activitati cu Tineretul al Arhiepiscopiei Argesului si Muscelului, a organizat in cadrul Concursului Patriarhiei Romane intitulat Unirea : Libertate si Unitate un spectacol dedicat Centenarului Marii Uniri , la Scoala Gimnaziala Matei Basarab din Pitesti , in parohia Gavana III.

La acest eveniment au participat elevi ai Scolii Matei Basarab implicati in Concurs, coordonati de doamna director Elena Oda si prof Silveanu Ileana , dar si alti elevi din scoala ,care au asistat la concert alaturi de cadre didactice si parinti ai copiilor ,aflati in sala amfiteatru. Spectacolul a inceput prin rostirea rugaciunii Tatal nostru , dupa care grupul coral al clasei a IV-a A , a interpretat o serie de cantece si poezii patriotice , intonand de asemenea si Imnul national ,,Desteapta – te romane ‘’. Au fost prezentate in cadrul concertului si lucrarile pe care elevii din grupa de cateheza le-au realizat pe parcursul derularii Concursului National –Cultural Artistic ,, Unirea : Libertate si Unitate .“
Preotul slujitor Alexandru Dumitrescu a rostit un cuvant de invatatura in care a evidentiat importanata deosebita a evenimentului implinirii a 100 de ani de la unirea Basarabiei , Bucovinei si Transilvaniei cu Regatul Romaniei , la 1 decembrie 1918 si a multumit elevilor , conducerii scolii si profesorilor participanti la Concursul de anul acesta , al Patriarhiei Romane .

Bătrâneți binecuvântate, parohia Ștefan cel Mare I, protoieria Costești

Slujbă de pomenire pentru cei care au pierit în închisorile comuniste – parohia Mavrodolu, protoieria Pitești