in

Tabăra „Tradiţie şi noutate” la Mănăstirea Comana – Giurgiu

(Publicat în: 10 septembrie 2019)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul  Învățământ  și  Activități  cu Tineretul- Biroul de Cateheză a fost reprezentată de tineri din eparhie, la Tabăra Națională pentru tineri „Tradiție și noutate”, desfășurată la Mănăstirea Comana din episcopia Giurgiului, ediția a IV-a.

Tinerii participanți au făcut un periplul duhovnicesc și cultural in această eparhie: au vizitat importante centre de cultură, tradiție și spiritualitate, au participat la un concurs de prăjiturit organizat la biserica tinerilor „Bunavestire” din Giurgiu și s-au îndulcit cu frumoasele cuvinte despre istoria locurilor în care au pășit, au fost invitați la Moara de Hârtie din Comana și la Muzeul Meșteșugurilor, au vizitarea deltei Neajlovului și alte activități artistice și recreative, s-au întâlnit cu domnul General Comandor Radu Teodoru și s-au închinat la mânăstiri și biserici din eparhie, dar și la Mânăstirea Sfântul Dimitrie Basarabov în Bulgaria.

Acestă întâlnire face parte din Programul Național de Tabere pentru Tineret inițiat de Patriarhia Română unde tinerii participanți să ducă mai departe cele acumulate în acest răstimp alături de amintirile și prieteniile legate pe aceste meleaguri.

 

Daruri la început de an școlar, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, protoieria Curtea de Argeș

Zâmbet în suflet de copil – parohia Tutana Deal, protoieria Curtea de Argeș