in

Taina Sfântului Maslu pentru credincioșii nevăzători din Pitești

(Publicat în: 24 martie 2019)

De este cineva bolnav intre voi, sa cheme preotii Bisericii, sa se roage pentru el ungandu-l cu untdelemn intru numele Domnului si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica si de va fi facut pacate se vor ierta lui” (Iacov 5, 14-15)

Untdelemnul de la taina Sfantului Maslu fiind binecuvantat de preoti cu invocarea lui Dumnezeu este impregnat de harul Sfantului Duh. El are puterea de a curati sufletul prin iertarea  pacatelor si a tamadui trupul prin izgonirea bolilor, impartasind mila lui Dumnezeu pe masura credintei.

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Calinic, Arhiepiscopia Argesului si Muscelului prin Sectorul Social Filantropic si de Misiune a oficiat pentru credinciosii nevazatori taina Sfantului Maslu. Au participat preotii: Constantin Radu-Gabriel de la parohia Maica Precista, responsabil cu activitatea privind persoanele nevazatoare, Miloiu Cosmin-Ionut de la Paraclisul Inaltarea Domnului, Memorialul Inchisoarea Pitesti si Ponov Andrei de la Biserica Sfanta Treime din Mosoaia.

La Mioveni s-a lansat filmul documentar „CINE A FĂCUT ROMÂNIA MARE”

Olimpiada de Religie, faza județeană pentru clasele V-XII – martie 2019