in

Târgul de Crăciun-micul antreprenor, Liceul Victor Slăvescu din Rucăr

(Publicat în: 21 decembrie 2019)

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, al Arhepiscopiei Argeului și Muscelului, a desfășurat o activitate misionară și culturală, prilejuită de organizarea expoziției cu vânzare  ,,Târgul de Crăciun – micul antreprenor”, la Liceul Victor Slăvescu din Rucăr. În cadrul atelierelor de lucru, micii întreprinzători, elevi ai Școlii gimnaziale din cadrul  Liceului Victor Slăvescu din Rucăr, ajutați de părinți și cadrele didactice, au deprins tehnica de confecționare a decorațiunilor de Crăciun, dar și a prelucrării dulciurilor pentru masa de sărbători, după rețete tradiționale rucărene, produse pe care le-au expus spre vânzare, într-o expoziție organizată în incinta Liceului. Preotul slujitor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, prezent în mijlocul elevilor, a susținut cateheza ,,Pruncul Iisus Hristos-darul cel Ceresc”. La această manifestare au participat elevi, părinți, cadre didactice și membrii ai autorităților administrației publice locale.

Activitatea se înscrie în cadrul proiectului ,,Dezvoltarea durabilă a satului românesc”, inițiat de Centrul Social Cultural ,,Sfântul Ioan Gură de Aur” din Rucăr, în colaborate cu Primăria Rucăr și Liceul Tehnologic Victor Slăvescu din Rucăr, în contextul proclamării anului 2019 ca  „Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari) şi

„Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericești.”

 

Cercetarea aproapelui, lucrare socială în parohia Râjlețu Govora, protoieria Pitești

Alături de cei în suferință – parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș