in

Tineri teologi sibieni în vizită la Penitenciarul Pitești

(Publicat în: 27 noiembrie 2018)

Un grup de studenți de la Facultatea de Teologie din Sibiu, coordonați de părintele profesor Constantin Necula, a vizitat fostul Penitenciar Pitești. A fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru cei care și-au pierdut viața în acest loc al durerii.

Tinerii au vizitat complexul unde odinioară își strigau durerea cei aflați în detenție. Au fost rostite cuvinte de învățătură, unde s-a subliniat importanța credinței și a rugăciunii, dar și datoria noastră de a nu uita niciodată ceea ce s-a întâmplat aici, și să avem permanent aprinsă candela rugăciunii și a privegherii, pentru ca să nu se mai repete acest fenomen.

Prostia invidioasă

Lucrare spirituală și medicala in cadrul „Așez. Sfintii Imparati Constantin si Elena si Sf. Ierarh Nectarie” – Pitesti