in , ,

Tipuri de posturi: Post exclusiv din fructe

(Publicat în: 13 septembrie 2019)

Savantul dr. Robert Morse, ne recomandă călduros adoptarea acestei forme de post. Fiind ființe frugivore, această formă de post intră în armonie cu constituția și procesele anatomice și fiziologice ale organismului uman. În centrul atenției trebuie să fie strugurii, dacă este posibil fructele organice, netratate chimic.

Dacă nu sunt organice, ele trebuie spălate bine, fiindcă au nivele ridicate de pesticide. Cât privește varietatea și asocierea lor pot fi diferite și cum convine celui ce consumă, dar să fie fructe proaspete.

Ceea ce este bine de ținut minte este grija dată: „mâncați, fie numai pepeni, fie nu mâncați pepeni deloc”. Totdeauna am mâncat pepene cu pâine. Acum m-am învățat minte! Putem mânca numai struguri sau numai pepene verde, sau mere, sau orice varietate de fructe avem, după dorința inimii. Doar cu o singură condiție: să fie curate și să le servim cu veselie, mulțumind lui Dumnezeu pentru darurile Sale.

Iată mărturia dr. Robert Morse: „Am ajutat multe suflete să-și curețe corpul fizic de cancer, menținându-le pe post compus exclusiv din struguri și suc de struguri. Mâncați fructe în orice cantitate. În acest program nu contează caloriile sau soiurile strugurilor.

Dimineața servim struguri roșii, la amiază roze, seara albi și ananas printre soiurile menționate. Apoi bem câteva pahare de sucuri din struguri, fără să facem abuz.”

Cât să țină postul ăsta?

Cât putem!

Fără exagerări!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

Sinaxar 13 septembrie 2019

Sinaxar 14 septembrie 2019