Tradiția în viziunea copiilor, cateheză parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 23 decembrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, a desfășurat o  activitate catehetică la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel. Elevi de la Liceul Victor Slăvescu din Rucăr, au fost prezenți în  Sfânta Biserică.

Preotul slujitor Lipan Florentin, a susținut o cateheză cu tema despre tradițiile românilor de Ziua Nașterii lui Iisus.

Activitatea se înscrie în cadrul proiectului ,,Școala din Biserică” inițiat de Centrul Social Cultural Catehetic ,,Sfântul Ioan Botezătorul” din Rucăr.

Sinaxar 23 decembrie 2018

Nașterea Pruncului Iisus în Peștera din Betleem – cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești