in ,

„Tuturor tată milostiv, asemănându-se Domnului ceresc”

Care ar fi textul care ne-ar îndritui să-l considerăm sfânt pe Neagoe Vodă Basarab, pe lângă toate cele, pe scurt, scrise în această carte?

Iată textul cheie: „Ce vom spune despre lucrurile şi mănăstirile pe care le-au miluit?… Şi în toate laturile de la Răsărit până la Apus şi de la Amiază-zi până la Amiază-noapte, toate sfintele biserici le hrănea şi cu multă milă pretutindeni da. Şi nu numai creştinilor fu bun, ci şi păgânilor, şi fu tuturor tată milostiv, asemănându-se Domnului ceresc, care străluceşte soarele său şi ploaia şi peste cei buni şi peste cei răi, cum arată Sfânta Evanghelie”.

Iar la sfinţenia lui Neagoe Vodă Basarab este părtaş şi Neamul Românesc pe care l-a domnit, că toate milele le-a făcut din zestrea lui cea darnică.

La aşa popor cuminte, aşa Domn!

La aşa Domn Sfânt, aşa Popor!

Calinic Argeșeanul, Sfântul Neagoe Vodă Basarab, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017

 

Sinaxar 10 septembrie 2018

Ghiozdanul meu în parohia Surduleşti, protoieria Costeşti