in ,

Ucenicii înţelepţi

(Publicat în: 3 aprilie 2019)

Greu lucru este stăpânirea de sine. Lupta mare dusă de sfinţii sihaştri ai pustiului a încununat fruntea ostenitorilor.

Ieşirea în public, cu orice preţ, parcă împingându-te cineva nevăzut, este o mare ispită.

Împăratul Constantin cel Mare, auzind de faima Sfântului Antonie, i-a trimis o scrisoare prin care îl ruga să meargă la Constantinopol. Acesta, căzând pe gânduri, se întreba ce să facă? Îndreptându-se către ucenicul său pe nume Pavel, a zis: „Oare trebuie să mă duc?” El i-a răspuns: „Dacă mergi, te numeşti Antonie; dacă nu mergi, avva Antonie rămâi.”

Ucenici înţelepţi! Mare minune!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 3 aprilie 2019

Sinaxar 4 aprilie 2019