Unirea Principatelor Române sărbătorită la Curtea de Argeș

(Publicat în: 25 ianuarie 2020)

An de an, ziua de 24 ianuarie devine prilej de a rememora un fragment important al istoriei românilor, cel al Unirii Principatelor: Moldova și Țara Românească

Cu această ocazie, în municipiul Curtea de Argeș, a fost organizată astăzi o festivitate  desfășurată pe platoul din fața Bisericii Sfântul Nicolae Domnesc – ctitoria domnitorilor Basarabi.

După intonarea Imnului Național, un sobor de preoți și diaconi, coordonat de părintele Andrei Michai, Consilier Administrativ Bisericesc, a oficiat o slujbă de Te Deum.

Un număr foarte mare de argeșeni au fost entuziasmați atunci când militarii Detașamentului de Onoare din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte Posada au defilat pe bulevardul principal al orașului Curtea de Argeș.

Cei prezenți la acest moment aniversar au retrăit atmosfera evenimentului petrecut în urmă cu 159 de ani printr-o horă a unirii desfășurată pe platoul din fața Bisericii Domnești.

Masă caldă pentru cei nevoiași, parohia Prundu III, municipiul Pitești

Dăruind vei dobândi, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești