bty

Unirea Românilor, simbol al unității de credință și neam, cateheză parohia Sfânta Vineri din Pitești

(Publicat în: 25 ianuarie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul a organizat la Parohia Sfanta Vineri din Pitesti o activitate catehetică.

Parintele slujitor Laurentiu Vasile Dinu a organizat o intalnire cu elevii clasei a 7-a de la Scoala Gimnaziala Nr. 5 Nicolae Iorga din Pitesti, prilej cu care a sustinut elevilor prezenti o cateheza cu titlul „Unirea romanilor – Simbol al unitatii de credinta si neam”

Copii au fost binecuvantati si au primit din partea parohiei dulciuri, carti de rugaciune si iconite.

Ziua Unirii sărbătorită la parohia Bătușari din municipiul Curtea de Argeș

Parohiile din comuna Priboieni, protoieria Topoloveni au sărbătorit Unirea Principatelor